Zawód operator podnośników koszowych związany jest z ryzykiem zawodowym, ponieważ urządzenie to przeznaczone jest do wykonania działalności na wysokości. W związku z tym pracodawca, który zatrudnia pracownika na stanowisku „operator podnośnika koszowego”, musi zadbać o posiadanie przez pracownika odpowiednich uprawnień oraz sprawdzić poziom umiejętności zawodowych. Podest ruchomy stosowany jest do podnoszenia pracownika i narzędzi pracy na odpowiedni poziom roboczy, gdzie nie można sięgnąć bez używania specjalnych maszyn.

Przy pomocy podnośników codziennie na terenach miast i wsi dokonuje się tysiąc różnych czynności, wśród których wymienimy tylko kilka:

  • montaż reklam wielkoformatowych, bannerów, bilbordów

  • akcje ratownicze (podest ruchomy szeroko stosuje się przez straż pożarną)

  • prace budowlane, naprawa dachów

  • prace sprzątające, mycie okien i ścian, malowanie ścian, odśnieżanie dachów, usuwanie sopli

  • ścinka drzew, suchych gałęzi i krzaków.

Często operatorzy podestów ruchomych oprócz uprawnień na podnośniki posiadają inne uprawnienia i kwalifikacje zawodowe, niezbędne do wykonania tej czy tamtej pracy. Najlepszym przykładem tego są operatorzy podnośników oferujący ścinanie drzew. Wiadomo, że ścinka gałęzi i koron drzew dokonuje się przy pomocy pił spalinowych lub elektrycznych różnych rodzajów. Stosowanie takiego sprzętu stwarza też niebezpieczeństwo dla samego operatora oraz innych osób znajdujących się w strefie zagrożenia. W tym przypadku posiadanie samej legitymacji na zwyżki będzie niewystarczającym, musi być również uprawnienie na pilarki. Podsumowując, operator podnośnika jest osobą uniwersalną, dlatego musi posiadać szereg uprawnień, by wykonywać swoją pracę zawodowo.